Luxury 700 series spa with 61 jets, full lounger, seating for 5-6 people, featuring Effleurage Seat with Blue Water Jet and Neck Relief Station.
Scan for more info
| Seating Capacity | 5-6 people |
|---|---|
| Dimensions | 92" x 92" x 38" |
| Total Jets | 61 |
| Pumps | 3 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 years |
| Series | 700 Series |
| Model | Vivre |
| Water Capacity | 446 gallons |
| Weight (Full) | 4862 lbs |
| Weight (Empty) | 1,160 lbs |
| Lounger | Yes |
| Electrical | 240V, 50A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | SmartTouch II |
| Shape | Square |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Effleurage Seat With Blue Water Jet, Neck Relief Station, Rotator Cuff Massage, Lounger seat, Aurora Cascade Water Features, Vita Dynamic Stainless Steel Jets |
| Optional Features | Bluetooth sound system, Champagne Air jets, CleanZone UV/Ozone, WiFi controls |
| Warranty Frame | Lifetime |
| Warranty Structure | 10 years limited |