High-quality 500 series spa with 20 jets, rectangular design, seating for 3 people, featuring a lounger and 2 regular seats.
Scan for more info
| Seating Capacity | 3 |
|---|---|
| Dimensions | 66" x 83" x 30" |
| Total Jets | 20 |
| Pumps | 1 pump (3.0 Hp/6.0 bHp) |
| Warranty | 3 Years |
| Series | 500 Series |
| Model | Trio |
| Water Capacity | 195 gallons |
| Weight (Empty) | 578 lbs |
| Weight (Full) | 2196 lbs |
| Lounger | Yes |
| Electrical | 240V, 40A/50A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Shape | Rectangular |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Optional Features | Blower Pump, 24-hour Circ Pump, CleanZone, CleanZone Ultra Dual Sanitization |
| Warranty Frame | Standard |