Mid-level 300 series spa with full-body lounger, seating for 5-6 people, featuring wide array of hydrotherapy jets and spacious design.
Scan for more info
| Seating Capacity | 5-6 people |
|---|---|
| Dimensions | 91" x 91" x 38" |
| Jets | 43 |
| Pumps | 2 pumps (2.5 HP/5.0 bHp) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 300 Series |
| Model | Sensation |
| Lounger | Yes |
| Weight (Empty) | 887 lbs |
| Weight (Full) | 4358 lbs |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Wood Frame |
| Insulation | Vital Energy |
| Control System | M7 Technology |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Sealed base |
| Features | Full-body lounger seat, Wide array of hydrotherapy jets, Spacious design, Relaxation focus, LED lighting |
| Optional Features | UV/Ozone purification, Sound systems, WiFi, Heat pump |
| Warranty Frame | Standard |
| Warranty Structure | 7 years limited |