High-quality 500 series spa with 53 jets, seating for 5 people, featuring Dual loungers, medically designed massage jets, and Aurora Cascade water features.
Scan for more info
| Series | 500 |
|---|---|
| Model | Salon |
| Seating Capacity | 5 Adults |
| Dimensions | 92" x 92" x 38" |
| Water Capacity | 409 gallons |
| Weight (Empty) | 952 lbs |
| Weight (Full) | 4345 lbs |
| Jet Count | 53 |
| Lounger | Yes (x2) |
| Pumps | 2 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure® |
| Shape | Square |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield Bottom Pan |
| Standard Features | Vita Dynamic Stainless Steel Jets, Shiatsu massage seat, Reflexology foot massage, Calf massage, 2 Aurora Cascade water features, Aurora beverage coaster, AquaGlo water and lighting |
| Optional Features | Champagne Air (10 air jets), Blower 1.5HP, 24-hour circulation pump, CleanZone dual sanitization, Bluetooth audio (Vita Tunes) |
| Warranty Frame | Steel frame lifetime |
| Warranty Plumbing | 3 years |