Luxury 700 series spa with 61 jets, seating for 6-7 people, featuring Neck Relief Station, Rotator Cuff Massage, Cool Down Seat, and Aurora Cascade Water Features.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6-7 people |
|---|---|
| Dimensions | 92" x 92" x 38" |
| Total Jets | 61 |
| Pumps | 3 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 years |
| Series | 700 Series |
| Model | Riviera |
| Water Capacity | 419 gallons |
| Weight (Full) | 4626 lbs |
| Weight (Empty) | 1,143 lbs |
| Lounger | No |
| Electrical | 240V, 50A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | SmartTouch II |
| Shape | Square |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Neck Relief Station, Rotator Cuff Massage, Cool Down Seat, Aurora Cascade Water Features, Vita Dynamic Stainless Steel Jets, Multi-zone LED lighting |
| Optional Features | Bluetooth sound system, Champagne Air jets, CleanZone UV/Ozone, WiFi controls |
| Warranty Frame | Lifetime |
| Warranty Structure | 10 years limited |