Luxury 700 series Fitness Spa with 57 jets, rectangular design for low-impact aquatic exercise, seating for 6-7 people.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6-7 people |
|---|---|
| Dimensions | 90" x 114" x 38" |
| Total Jets | 57 |
| Pumps | 3 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 years |
| Series | 700 Series |
| Model | Mystique |
| Weight (Empty) | 1229 lbs |
| Weight (Full) | 5523 lbs |
| Lounger | No |
| Electrical | 240V, 50A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | SmartTouch II |
| Shape | Rectangular |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Fitness Spa design for low-impact aquatic exercise, Reflexology-Foot Massage, Neck Relief Station, Full hydrotherapy capabilities |
| Optional Features | Bluetooth sound system, Champagne Air jets, CleanZone UV/Ozone, WiFi controls |
| Warranty Frame | Lifetime |
| Warranty Structure | 10 years limited |