Mid-level 300 series spa, the largest model in the series, seating for 6-7 people, featuring multiple massage seats and hydrotherapy focus.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6-7 people |
|---|---|
| Dimensions | 91" x 91" x 38" |
| Jets | 43 |
| Pumps | 2 pumps (2.5 HP/5.0bHp) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 300 Series |
| Model | Luxe |
| Lounger | No |
| Weight (Empty) | 915 lbs |
| Weight (Full) | 4755 lbs |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Wood Frame |
| Insulation | Vital Energy |
| Control System | M7 Technology |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Sealed base |
| Features | Largest model in 300 series, Multiple massage seats and jets, Enhanced comfort, LED lighting, Hydrotherapy focus |
| Optional Features | UV/Ozone purification, Sound systems, WiFi, Heat pump |
| Warranty Frame | Standard |
| Warranty Structure | 7 years limited |