High-quality 500 series spa with 44 jets, rectangular design, seating for 4-5 people, featuring 2 deep recliners and Shiatsu massage.
Scan for more info
| Seating Capacity | 4 people |
|---|---|
| Dimensions | 82" x 69.5" x 32" |
| Total Jets | 44 |
| Pumps | 2 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 500 Series |
| Model | Joli |
| Water Capacity | 239 gallons |
| Weight (Empty) | 697 lbs |
| Weight (Full) | 2685 lbs |
| Lounger | No |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | M8 Technology |
| Shape | Rectangular |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Halo Pro-Loc Stainless Steel Jets, 2 deep recliners, Barrier-free seating, Shiatsu and Petrissage massage seats, Reflexology foot massage, 2 Aurora Cascade water features, Aurora illuminated beverage coasters, AquaGlo multi-zone illumination, Freeze/Overheat protection |
| Optional Features | MP3/Vita Tunes music system with subwoofer, Global App Control, CleanZone UV, Champagne Air (10 air jets) |
| Warranty Frame | Steel frame lifetime |
| Warranty Structure | 10 years |