Mid-level 300 series spa with full lounger, rectangular design, seating for 4-5 people, featuring Petrissage massage and hand & wrist massage areas.
Scan for more info
| Seating Capacity | 4-5 people |
|---|---|
| Dimensions | 78.5" x 83" x 37" |
| Jets | 33 |
| Pumps | 1 pump (2.5 HP) |
| Warranty | 3 years |
| Water Capacity | 331 gallons |
| Weight (Full) | 3515 lbs |
| Weight (Empty) | 767 lbs |
| Lounger | Yes |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Wood Frame |
| Insulation | Vital Energy |
| Control System | M7 Technology |
| Shape | Rectangular |
| Cabinet Material | Excel-X Eco-friendly |
| Base Material | Sealed base |
| Features | Petrissage Massage Seat, Calf Massage, Hand & Wrist massage areas, Full lounger, LED lighting, Contoured pillows |
| Optional Features | Air jets, Ozonator, Sound system, WiFi |
| Warranty Frame | Standard |
| Warranty Structure | 7 years limited |