High-quality 500 series spa with 53 jets, seating for 6-7 people, featuring Petrissage massage, Shiatsu massage, and Reflexology foot massage.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6-7 people |
|---|---|
| Dimensions | 92" x 92" x 38" |
| Total Jets | 53 |
| Pumps | 2 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 500 Series |
| Model | Grand |
| Water Capacity | 399 gallons |
| Weight (Full) | 4208 lbs |
| Weight (Empty) | 893 lbs |
| Lounger | No |
| Electrical | 240V, 50A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | M8 Technology |
| Shape | Square |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Halo Pro-Loc Stainless Steel Jets, Illuminated Contoured Pillow, 2 Aurora Cascade Water Features, Aurora Beverage Coaster, Petrissage Massage, Shiatsu Massage, Reflexology-Foot Massage, Freeze/Overheat Protection, AquaGlo RGB lighting |
| Optional Features | Champagne Air (10 air jets + 1.5HP blower), CleanZone Ozone System, CleanZone Ultra UVC, Vita Tunes Bluetooth Music System, 24-hour circulation pump |
| Warranty Frame | Steel frame lifetime |
| Warranty Structure | 10 years |