High-quality 500 series spa with 54 jets, customizable jet configuration, seating for 5-6 people, featuring Aurora Cascade water features.
Scan for more info
| Seating Capacity | 5-6 people |
|---|---|
| Dimensions | 92" x 92" x 38" |
| Total Jets | 54 |
| Pumps | 2 pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 500 Series |
| Model | Envie |
| Water Capacity | 385 gallons |
| Weight (Empty) | 889 lbs |
| Weight (Full) | 4082 lbs |
| Lounger | No |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Steel Frame |
| Insulation | Northern Exposure |
| Control System | TP740 LCD |
| Shape | Square |
| Cabinet Material | Excel-X |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Vita Dynamic Stainless Steel Jets, Customizable jet configuration, Illuminated contoured pillow, 2 Aurora Cascade water features, Aurora beverage coaster, AquaGlo water and lighting |
| Optional Features | Champagne Air (10 air jets), Blower 1.5HP, 24-hour circulation pump, CleanZone dual sanitization, Bluetooth audio (Vita Tunes) |
| Warranty Frame | Steel frame lifetime |
| Warranty Structure | 10 years |