Mid-level 300 series spa with 39 jets, full lounger, rectangular design, seating for 4-5 people, featuring waterfall and LED lighting.
Scan for more info
| Seating Capacity | 4-5 people |
|---|---|
| Dimensions | 83" x 78.5" x 37" |
| Total Jets | 39 |
| Pumps | 2 pumps (2.5 HP / 5.0 BHP) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 300 Series |
| Model | Elegant |
| Water Capacity | 331 gallons |
| Dry Weight | 767 lbs |
| Lounger | Yes |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Wood Frame |
| Insulation | Vital Energy |
| Control System | M7 Technology |
| Shape | Rectangular |
| Cabinet Material | Excel-X Eco-friendly |
| Base Material | Sealed base |
| Features | Halo Pro-Loc Stainless Steel Jets, Lounger seat, Waterfall, Contoured pillows, Calf massage, Petrissage massage seat, Illuminated drink holders, LED lighting |
| Optional Features | WiFi connectivity, CleanZone system, Music system, Champagne Air jets, Ozone system, Heat pump |
| Warranty Frame | Standard |
| Warranty Structure | 7 years limited |