Mid-level 300 series spa with 23 jets, unique triangular design, full lounger, seating for 2-3 people, perfect for couples.
Scan for more info
| Seating Capacity | 2-3 people |
|---|---|
| Dimensions | 72" x 72" x 33" |
| Total Jets | 22 |
| Pumps | 1 pump (2.5 HP) |
| Warranty | 3 years |
| Series | 300 Series |
| Model | Amour |
| Water Capacity | 138 gallons |
| Weight (Full) | 2216 lbs |
| Weight (Empty) | 572 lbs |
| Lounger | Yes |
| Electrical | 240V, 40A/60A |
| Frame Type | Hybrid |
| Insulation | Vital Energy |
| Control System | M7 Technology |
| Shape | Triangular |
| Cabinet Material | Excel-X Eco-friendly |
| Base Material | Perma-Shield |
| Features | Halo Pro-Loc Stainless Steel Jets, Lounger seat with full-body massage, LED lighting, Contoured pillows, Aurora beverage coasters, Freeze/Overheat protection |
| Optional Features | Air jets, Ozone system, Sound system, WiFi, Heat pump |
| Warranty Frame | Standard |
| Warranty Structure | 7 years limited |