Compact 14-foot PowerPool with 3 seats and 29 jets. Perfect for smaller spaces. Features Aurora Cascades, CleanZone Ultra, Bluetooth stereo, swim tether, and exercise kit.
Scan for more info
| Size | 14Ft |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 168" x 90" x 50" |
| Total Jets | 29 |
| Pumps | 2 x 6 BHP |
| Warranty | 5 years |
| Model Code | RL4 |
| Series | PowerPool - Compact |
| Seating Capacity | 3 Adults |
| Weight (Empty) | 3,000 lbs |
| Weight (Full) | 15,800 lbs |
| Aurora Cascades | Yes |
| CleanZone Ultra | Yes - Advanced Ozone and UV |
| Bluetooth Stereo | Yes |
| Exercise Kit | Yes |
| Swim Tether | Yes |
| Features | Compact 3-seat model with 29 jets, Perfect for smaller spaces, Aurora Cascades water features, CleanZone Ultra purification, Bluetooth stereo, Swim tether system, Exercise kit |
| Made In | USA |