Premium 16-foot extra deep PowerPool with MAAXForce swim jets. Features 36 jets, 5 seats, and extensive hydrotherapy. Includes CleanZone Ultra, programmable filter cycles, LED lighting, and steel sub-structure construction.
Scan for more info
| Size | 16Ft |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 190" x 90" x 61" |
| Total Jets | 36 |
| Pumps | 4 x 6 BHP |
| Warranty | 5 years |
| Model Code | MX6 |
| Series | PowerPool - Extra Deep |
| Seating Capacity | 5 Adults |
| Water Capacity | 2,118 gallons (8,018 liters) |
| Depth | 57" (145 cm) |
| Weight (Empty) | 4,000 lbs |
| Weight (Full) | 21,500 lbs |
| MAAXForce Swim Jets | Yes |
| Aurora Cascades | Yes |
| CleanZone Ultra | Yes - Advanced Ozone and UV |
| Bluetooth Stereo | Yes |
| Exercise Kit | Yes |
| Swim Tether | Yes |
| LED Lighting | Yes |
| Programmable Filter Cycles | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Features | Premium swim spa with MAAXForce swim jets, 36 hydrotherapy jets, Extra deep design (61" height), Aurora Cascades, CleanZone Ultra purification, Programmable filter cycles, LED lighting, Steel sub-structure |
| Made In | USA |