High-performance 15-foot PowerPool with 3 seats and 15 medically designed jet zones. Features steel frame construction, Northern Exposure insulation, LED lighting, LED illuminated drink holders, Bluetooth stereo, and exercise kit.
Scan for more info
| Size | 15Ft |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 180" x 90" x 60" |
| Total Jets | 15 |
| Pumps | 2 x 3.0 HP (6.0 BHP), 2 x 2.5 HP |
| Warranty | 5 years |
| Model Code | MX5 |
| Series | PowerPool - High-Performance |
| Seating Capacity | 3 Adults |
| Water Capacity | 2,100 gallons (7,949 liters) |
| Weight (Empty) | 2,450 lbs |
| Weight (Full) | 19,790 lbs |
| Jet Zones | Medically Designed |
| Construction | Steel Frame Construction |
| Insulation | Northern Exposure System |
| LED Lighting | Yes |
| LED Illuminated Drink Holders | Yes |
| Bluetooth Stereo | Yes |
| Exercise Kit | Yes |
| Features | High-performance 3-seat swim spa, 15 medically designed jet zones, Steel frame construction, Northern Exposure insulation for energy efficiency, LED lighting system, LED illuminated drink holders, Bluetooth stereo, Exercise kit |
| Made In | USA |