Compact 14-foot PowerPool with 3 seats and 27 jets featuring MAAXForce swim jets. Includes turbo exercise kit, CleanZone Ultra, Bluetooth stereo, LED lighting, and steel frame construction.
Scan for more info
| Size | 14Ft |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 168" x 90" x 50" |
| Total Jets | 27 |
| Pumps | 3 x 6 BHP |
| Warranty | 5 years |
| Model Code | ML4 |
| Series | PowerPool - Compact Pro |
| Seating Capacity | 3 Adults |
| Water Capacity | 1,550 gallons (5,867 liters) |
| Weight (Empty) | 3,000 lbs |
| Weight (Full) | 15,800 lbs |
| MAAXForce Swim Jets | Yes |
| Turbo Exercise Kit | Yes |
| CleanZone Ultra | Yes - Advanced Ozone and UV |
| Bluetooth Stereo | Yes |
| LED Lighting | Yes |
| Construction | Steel Frame Construction |
| Features | Compact 3-seat swim spa with MAAXForce swim jets, 27 hydrotherapy jets, Turbo exercise kit, CleanZone Ultra purification, Bluetooth stereo, LED lighting, Steel frame construction |
| Made In | USA |