800/900 Series - Ultimate luxury 8-person spa with 70 jets. Features extra-large capacity, largest footwells, dual lounge seating, maximal therapy zones, Comfort Collar™ neck therapy, and full suite of advanced controls.
Scan for more info
| Seating Capacity | 8-10 persons |
|---|---|
| Dimensions | 91" L x 133" W x 38" H |
| Jet Count | 79 jets |
| Pumps | 2 Pumps(2.5 HP / 5.0 BHP), 2 Pumps(3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 800/900 Series |
| Water Capacity | 714 gallons |
| Weight (Empty) | 1,448 lbs |
| Weight (Full) | 7,375 lbs |
| Lounge Seating | Yes (Dual lounge) |
| Comfort Collar | Yes |
| Zone Therapy | Yes (Maximal therapy zones) |
| Foot Jets | Yes (Largest footwells) |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® insulation |
| Standard Features | Extra-large capacity with largest footwells, dual lounge seating, maximal therapy zones, Comfort Collar™ neck therapy, full suite of advanced controls, multiple water features |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls, premium lighting package, customizable cabinetry/shell options |