800/900 Series - Luxury 8-person spa with 60 jets. Features multiple therapy zones, full-lounge options, luxury seating, Comfort Collar™, and advanced control/lighting options.
Scan for more info
| Seating Capacity | 8 persons |
|---|---|
| Dimensions | 92" L x 92" W x 38" H |
| Jet Count | 64 jets |
| Pumps | 3 Pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 800/900 Series |
| Water Capacity | 484 gallons |
| Weight (Empty) | 1,050 lbs |
| Weight (Full) | 5,068 lbs |
| Lounge Seating | Yes (Full-lounge options) |
| Comfort Collar | Yes |
| Zone Therapy | Yes (Multiple therapy zones) |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® insulation |
| Standard Features | Multiple therapy zones, full-lounge options, luxury seating, advanced control/lighting options, programmable filter cycles |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls, premium lighting package, customizable cabinetry |