400 Series - Ultimate 6-person spa with 52 jets. Features performance lounge, Zone Therapy® seat, Comfort Collar™, Foot Relief Zone™, advanced lighting, and multiple water features.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6 persons |
|---|---|
| Dimensions | 91.5" L x 91.5" W x 38" H |
| Jet Count | 52 jets |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 Series |
| Weight (Empty) | 938 lbs |
| Weight (Full) | 4,403 lbs |
| Water Capacity | 417 gallons (1,579 liters) |
| Lounge Seating | Yes (Performance lounge) |
| Comfort Collar | Yes |
| Zone Therapy | Yes |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® insulation |
| Cabinet | DuraMAAx™ cabinetry |
| Standard Features | Performance lounge seating, Zone Therapy® seat, Comfort Collar™, Foot Relief Zone™, large footwell, programmable filter cycles, ABS sealed bottom pan, advanced lighting, multiple water features |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls, air injectors |