400 Series - Luxury 6-person spa with 53 jets. Features dual Comfort Collar™, Zone Therapy™ seat, digital color optic lighting, Gecko in.k1000 controller, and illuminated drink holders.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6 persons |
|---|---|
| Dimensions | 91.5" L x 91.5" W x 38" H |
| Jet Count | 53 jets |
| Pumps | 2 Pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 Series |
| Weight (Empty) | 881 lbs |
| Weight (Full) | 3,798 lbs |
| Water Capacity | 351 gallons (1,329 liters) |
| Lounge Seating | No |
| Comfort Collar | Yes (x2) |
| Zone Therapy | Yes |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® Insulation System |
| Controller | Gecko in.k1000 controller |
| Standard Features | Zone Therapy™ seat, dual Comfort Collar™, digital color optic lighting, programmable filter cycles, illuminated drink holders, freeze and overheat protection, medically designed jet placement, ABS sealed base |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls |