400 Series - Luxury 6-person spa with 48 jets. Features dual Comfort Collar™, Zone Therapy™ seat, digital color optic lighting, Gecko in.k1000 controller, and illuminated drink holders.
Scan for more info
| Seating Capacity | 6 Adults |
|---|---|
| Dimensions | 87" x 87" x 35" |
| Jet Count | 48 |
| Pumps | 2 Pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 |
| Weight (Empty) | 827 lbs |
| Weight (Full) | 3,281 lbs |
| Water Capacity | 296 gallons |
| Lounge Seating | No |
| Comfort Collar | Yes (x2) |
| Zone therapy | Yes |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-frame |
| Insulation | Northern Exposure® |
| Standard Features | Zone Therapy™ seat, dual Comfort Collar™, digital color optic lighting, programmable filter cycles, illuminated drink holders, freeze and overheat protection, medically designed jet placement, ABS sealed base |
| Optional Features | CleanZone™ system, CleanZone™ Ultra, Bluetooth Music System, X-Series Collar |