400 Series - Versatile 4-person spa with 32 jets. Features variety of seating options, barrier-free access, Comfort Collar™, and Northern Exposure® insulation.
Scan for more info
| Seating Capacity | 4 persons |
|---|---|
| Dimensions | 78" L x 78" W x 35" H |
| Jet Count | 28 jets |
| Pumps | 2 Pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 Series |
| Weight (Empty) | 697 lbs |
| Weight (Full) | 2,810 lbs |
| Water Capacity | 255 gallons (965 liters) |
| Lounge Seating | Yes |
| Comfort Collar | Yes |
| Zone Therapy | Yes |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® insulation |
| Standard Features | Variety of seating options, barrier-free access options, Comfort Collar™, programmable filter cycles |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls |