400 Series - Premium 4-person spa with 32 jets. Features Comfort Collar™ neck therapy, programmable filter cycles, DuraMAAx® cabinet, and three-layer insulation.
Scan for more info
| Seating Capacity | 4 persons |
|---|---|
| Dimensions | 78" L x 78" W x 35" H |
| Jet Count | 32 jets |
| Pumps | 2 Pumps (3.0 HP / 6.0 BHP) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 Series |
| Weight (Empty) | 697 lbs |
| Weight (Full) | 2,847 lbs |
| Water Capacity | 259 gallons (980 liters) |
| Lounge Seating | No |
| Comfort Collar | Yes |
| Zone Therapy | Yes |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® three-layer insulation |
| Standard Features | Bench seating, Comfort Collar™ neck therapy, programmable filter cycles, DuraMAAx® cabinet, ABS sealed base, freeze and overheat protection |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls |