400 Series - Premium 3-person spa with lounge and 20 jets. Features foot massage, premium jet placement, Steel Sub-Structure, and Northern Exposure® insulation.
Scan for more info
| Seating Capacity | 3 persons |
|---|---|
| Dimensions | 81" L x 64" W x 31" H |
| Jet Count | 29 jets |
| Pumps | 1 Pump (3.0 Hp/6.0 bHp) |
| Warranty | 5 Years |
| Series | 400 Series |
| Weight (Empty) | 605 lbs |
| Weight (Full) | 2,151 lbs |
| Water Capacity | 185 gallons (700 liters) |
| Lounge Seating | Yes |
| Comfort Collar | No |
| Zone Therapy | No |
| Foot Jets | Yes |
| Construction | Steel Sub-Structure |
| Insulation | Northern Exposure® insulation |
| Standard Features | Lounge seating with foot massage features, premium jet placement |
| Optional Features | CleanZone™ system, Bluetooth music system, WiFi controls |